BÖLGENİN EN BÜYÜK HAYVAN PAZARI AFŞİN’E KURULUYOR

Afşin Belediyesi, mevcut hayvan pazarının ihtiyaca cevap vermesi üzerine şehre modern bir hayvan pazarı kazandırmak için çalışmalara başladı.

Bölgesel hayvan pazarında çalışmaları inceleyen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, 50 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan yeni hayvan pazarının Afşin’in ve bölgenin çok uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak fiziki şartlarda ve büyüklükte olacağını söyledi.

Yeni hayvan pazarının hayvan ticareti konusunda Afşin’in yanı sıra bölge ilçe ve illere de hizmet verebilecek kapasitede olacağına değinen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Kendi ekipman ve personelimiz ile ilçemize bölgemizin en büyük hayvan pazarını kurmak için çalışmalarımıza başladık. Afşin’e yaptığımız yeni hayvan pazarı, kapasite olarak bölgenin en büyük ve donanımlı bir alım satım merkezi olacak.” dedi. Bölgesel hayvan pazarının 50 bin metrekare alana kurulacağını söyleyen Güven,” Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü hayvan pazarını ilçemize kurmak için gayretlerimiz devam ediyor. Toplamda 50 bin metrekare olan pazarımızın 5 bin metrekaresi kapalı padoklardan oluşacak. Dezenfekte tünelleriyle, karantina binasıyla, lokantasıyla, İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerinin hizmet vereceği bölüm oluşturacağız. Ayrıca buradaki alım ve satımların daha hızlı ve güvenilir bir şekilde alışverişlerini sağlamak adına kamu bankalarımızın temsilcilerinin olduğu bir ofis oluşturmak istiyoruz. İnşallah Afşin’e kuracağımız bölgesel hayvan pazarı, çiftçiliği ve hayvancılığı destekleyen bir Pazar olacak.” açıklamasında bulundu. Hayvan pazarı projesini oluştururken Türkiye’nin birçok yerindeki örneklerine baktıklarına değinen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Çok güzel bir tesisi Afşin’imize kazandırmak için çalışmalarımıza başladık. İlçemizde hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın ve bölge insanın faydalanması için bölgede örneği olmayan bir hayvan pazarı kuruyoruz. Projemizi oluştururken yakın çevremizdeki ilçelerimizdeki ve Sivas’taki hayvan pazarlarında incelemeler yaptık. Oradaki alıcılarımız ve satıcılarımızla, görevlilerle hayvan pazarındaki eksiklikler hakkında konuşarak ilçemize kuracağımız Pazar projemizi oluşturduk.” diye konuştu. Çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği bölgesel hayvan pazarının bir kısmını Kurban Bayramı arifesine yetiştirmek istediklerine değinen Güven, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Hayvan pazarının kapalı padok bölümünü tamamlayarak bayram öncesinde vatandaşlarımızın hizmetine sunarak, kurban alış verişlerinin daha sağlıklı bir ortamda gerçekleşmesini sağlamak istiyoruz. İnşallah ilçemizde her zaman işleyen, yoğun olarak hayvan alım ve satımının gerçekleştiği bir tesis kuracağız. Pazarın yapılmasının ardından bölgemizde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın destekleri çok önemli. Burada çiftçilerimizin gerçekleştireceği ticaret ilçemize katkı sağlayacak. Belediye olarak bölgesel hayvan pazarı hizmetle hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın ve ilçemizin büyük eksikliğini gidereceğiz.” Güven, konuşmasının ardından hayvan pazarı inşaatında çalışan işçilere ikramda bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir